Mākslinieku Valentīnu Zlidni atceroties
(21.02.19)

 Mākslinieka Valentīna Zlidņa (22.02.1939. – 12.08.2010.) dzīve un radošais mūžs ir bijis kolorīts un piesātināts, viņa darbu rokraksts oriģināls un neatkārtojams. 2019. gada 22. februārī V. Zlidnim apritētu 80 gadi. Valentīns sava radošā mūža laikā ir paguvis iemūžināt ne mazums krāšņu ainavu, radījis košām un dzīvespriecīgām krāsām piesātinātās klusās dabas, atainojis portretos savu redzējumu un individuālo pieeju. Visi viņa darbi ir meistara otas pieskāriens – patiesi, neparasti un virtuozi – tie spilgti ataino mākslinieka Valentīna būtību, kurš apkārtējā pasaulē raudzījās ar savu dvēseles skatienu.

Gleznotājs Valentīns Zlidnis dzimis 1939. gada 22. februārī Rēzeknes apriņķa Bērzgales pagasta Meirānu sādžā, savā novadā pazīstamu koklētāju dzimtā. Skolas gados Valentīnu aizrāva sports, īpaši slēpošana. 1958. gadā V. Zlidnis pabeidza Bērzgales vidusskolu un iestājās Latvijas Valsts Fiziskās kultūras institūtā. Pēc institūta absolvēšanas 1962. gadā V. Zlidņa dzīve un darbs bija saistīti ar Krāslavu. No 1962. gada līdz 1987. gadam viņš strādāja Krāslavas Bērnu un jauniešu sporta skolā par slēpošanas treneri.

Gleznošanai V. Zlidnis pievērsās jau skolas gados. 1961. gadā notika V. Zlidņa pirmā akvareļu izstāde Latvijas Valsts Fiziskās kultūras institūtā. 1962. gadā V. Zlidnis piedalījās Rīgas augstskolu un vidējo mācību iestāžu 1. akvareļu izstādē, kur ieguva pirmo vietu. 1966. gadā V. Zlidnis pirmo reizi piedalījās republikāniskajā pašdarbības tēlotājas mākslas izstādē, kur labākie darbi tika atlasīti izstādei Maskavā. Šajā laikā mākslinieka daži darbi tika eksponēti izglītības darbinieku akvareļu izstādēs Londonā un Rostokā.

Jau studiju gados Valentīns sāka gleznot eļļas tehnikā. V. Zlidnis piedalījās četrās Vissavienības pašdarbības gleznotāju izstādēs Maskavā un vienā no tām ieguva 2. pakāpes laureāta nosaukumu. V. Zlidnim notikušas personālizstādes Krāslavā, Rēzeknē, Ludzā, Daugavpilī, Dagdā. 1989. gadā mākslinieks piedalījās izstādē „Latgales māksla laiku lokos” Rīgā. V. Zlidnis bija glezniecības plenēru „Krāslavas palete” un tradicionālo Krāslavas mākslinieku darbu „Rudens izstādes” ikgadējs dalībnieks. Valentīna Zlidņa gleznas atrodas Daugavpils Novadpētniecības muzejā, Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē, kā arī privātkolekcijās Latvijā, Kanādā, Rumānijā, Vācijā, Austrālijā, Polijā, Krievijā un Baltkrievijā. Krāslavas Vēstures un mākslas muzejā glabājas vairāk nekā 30 mākslinieka gleznu, ap 200 skiču un zīmējumu, krāsas, otas, fotogrāfijas no V. Zlidņa personīgā arhīva, dokumenti, kā arī diplomi un Goda raksti par sasniegumiem profesionālajā darbībā.

Šobrīd Krāslavas novada pašvaldībai sadarbībā ar Krāslavas Vēstures un mākslas muzeju ir iecere ar ERAF projekta „Rīteiropas vērtības” līdzfinansējumu atjaunoto Krāslavas pils staļļu otrajā stāvā izveidot V. Zlidnim veltītu piemiņas istabu telpā, kur mākslinieks savulaik dzīvojis un radījis. Uzsākts darbs pie dizaina koncepcijas, kuru izstrādā Latvijas Mākslas akadēmijas studente Marta Folkmane. Krāslavas muzejs pēta un apkopo Valentīna ģimenes dāvināto mākslinieka mantojumu, kurš ir vērtīgs materiāls, lai ierīkotu Valentīna Zlidņa piemiņas istabu, atainojot mākslinieka garīgo būtību un viņa radošo pasauli. Valentīna Zlidņa piemiņas istabu plānots atklāt 2019. gada rudenī.

Par godu mākslinieka jubilejai Krāslavas Vēstures un mākslas muzejs 2019. gada 28. februārī plkst. 16.00 Amatu mājā, Pils ielā 10 rīko Valentīna Zlidņa piemiņas pasākumu.

 Aicināti visi mākslinieka talanta cienītāji.

Baiba Mileika, Krāslavas Vēstures un mākslas muzeja vēstures speciāliste,
Marija Gulbe, krājuma glabātāja,
fotogrāfijas no Krāslavas Vēstures un mākslas muzeja krājuma